SEO Nedir?

23 Yıllık SEO Deneyimi
%97 Başarı Oranı

Arama Motoru Optimizasyon olarak Türkçeleştirebileceğimiz SEO'yu 3 ayrı noktada değerlendirmek gereklidir. Bu yazıyı sonuna kadar okuyunuz 2024 yılı itibariyle 23 yıllık deneyim paylaşılmaktadır.

 • SEO, web sitelerin arama motorları üzerinde daha görünür olmasını sağlayan çalışmalar bütününe denir. Arama motoru optimizasyonunu yani SEO'nun 3 temel çalışma alanı vardır ve bu çalışma alanları şunlardır : Teknik SEO, Sayfa içi SEO ve Sayfa dışı SEO'dur.

1 -Arama Motorlarının Çalışma Prensiplerine Uyum Sağlamak

Google Arama Botu

Teknik SEO - İlgili web sayfamızın içeriklerinin arama motorları tarafından anlaşılır olması prensibine dayanmaktadır. Arama motorlarına ait örümcekler siteniz kaynak kodlarına bakar ve sitenizi anlamaya çalışır. İçeriklerinizin tamamının siteniz kaynak kodunda yer aldığına emin olun. Sitenizin tüm tarayıcılarla uyumlu olmasıda Teknik SEO kapsamında değerlendirilir.

2- Proje Yöneticiliği ve En İyisini Yapmak

Sayfa içi SEO - Türkçe İnternet'i geliştirmekten korkmayın. İyi bir yazılımcı bulun ve sektörünüze yeni özellikler katın. ODP'de 20.000 site incelemiş biri olarak söylüyorum eğer sektöre yeni bir bakış açısı getirmiyorsanız işiniz çok zor. İnsanlığa faydalı, özgün içerik size her zaman pozitif bir geri dönüşüm sağlayacaktır.

3 - Dış İnternet'te Firmanız ve Web Siteniz

Sayfa dışı SEO - İnternet üzerinde firmanızı tanıtın, insanlara ulaşın ve çalışmalarınızdan haberdar edin. İnternet'te milyonlarca site var insanlara ulaşıp, çalışmalarınızı anlatın. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı düşündüğünüzü biliyorum, bunu diğer insanlardan da duyun.

Tahir Dinç'in anlatımıyla "SEO Nedir?" içeriğimizi okumak yerine bu kısımdan dinleyebilirsiniz.

Referanslar SEO

google skillshop logo

Bir SEO Uzmanı Seçiminden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Size vaadlerde bulunanlara dikkat edin
 • Size linkle ilgili birşeyler anlatıyorsa temkinli yaklaşın
 • Referans gösteremiyorsa merakla sorun
 • Sıfırdan kendileri için büyüttüğü çalışmaları öğrenin
 • Projeyi nasıl daha ileriye taşıyacağı hakkında fikirlerini sorun
 • İçeriklerle ilgili nasıl bir yöntem izleyeceğini öğrenin, içerik kısmı sizin uzmanlığınız ve sizi ne kadar dahil ettiğini sorun
 • Hangi sektörde en ciddi deneyimi olduğunu öğrenin

Google ve Algoritma Yapısı

Bir kaç saniye içerisinde trilyonlarca sayfa üzerinden sizin aradığınız kelime veya kelime öbeği sonuçlarını karşınıza en doğru veya en doğruya en yakın sonuçları getiriyor. Arkasında ki bu muhteşem algoritma kandırılamaz. Belki kısa süreliğine süreci suistimal etmiş olabilirsiniz ama en yakın zamanda yeni güncellemede hüsranla sonuçlanan bir gerçeklik içinde kalabilirsiniz. Bu sebeple web yatırımlarınızı Google bazlı değil, insan bazlı yapmalısınız. En iyisini yaptığınızı düşünüyorsanız siz SEO'daki en önemli adımı atmışsınız demektir.

SEO'ya İhtiyacınız var mı?

Google, SEO Uzmanı Seçim Önerisi

Google bu konuda çok net, SEO'ya ihtiyacınız olup olmadığına karar verin ve istediklerini yapabilecekseniz tutun diyor. SEO İşin temelinde kullanıcı merkezli olduğu için tüm proje sürecinde mutlaka yer alması gerekir.  Türk SEM'i daha yakından tanımak için SEO Ajansı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Türk SEM "Güçlü SEO Metodolojisini" kullanmaktadır.

2024 Yılında SEO Değişiklikleri

 • Yüksek miktarda içeriğin önemi azaldı, kullanıcıların aradığı içeriği en hızlı şekilde kullanıcılarla buluşturmak daha önemli hale geldi.

Bu güncelleme ile beraber SEO çalışmalarında İçerik pazarlama stratejisi kökten değişiklik sergileyecektir. Türk SEM Sıkça Sorulan Sorular kısmında bizlere gelen soruları sizler için cevapladık.

Türk SEM, SEO Çalışmalarından Önce Google Ads Tavsiye Etmektedir. 

Google Ads Reklamı Verin

Yeni Müşterilerimize 5.500 TL Kredi Tanımlanmaktadır.

SEO Danışmanı Tahir Dinç

Tahir Dinç

SEO Ekip Lideri, 1999 yılından ilk sitesini tasarlamış, 2001 yılında ilk SEO çalışmalarını yapmış, 2004 yılında ODP (Dmoz) editörü olmuştur.


Google'ın SEO İle İlgili Paylaştığı Bilgileri Okuyun


Akademik SEO Yayınlarını Takip Edin.


Türk SEM Blog'ta SEO İle İlgili Bilgileri Takip Edin.

Son SEO Makalemiz

VIEW ALL

TÜRKİYE'NİN EN İYİ SEO YÖNETİM HİZMETLERİ REKLAM AJANSLARINDAN TÜRK SEM İLE ŞU AN ÇALIŞABİLİRSİNİZ.

Başarılı kadromuzla SEO çalışmalarımızı 2003 yılından bu yana yönetmekteyiz.

DOĞRU PROJE YÖNETİMİ DOĞRU SEO DEMEKTİR

SEO ÇALIŞMALARININ TEMELİ DOĞRU SİTE VE PROJE ÇALIŞMALARIDIR. İLK İŞİMİZ ALANINDA ÖNCÜ SİTE KURMAKTIR.

İlk sitemizi 1999 yılında tasarladık. 2004 yılında ODP yaygın bilinen adıyla Google Directory Editörü olduk. Günümüze kadar binlerce web sitesi üzerinde çalıştık. SEO başvurularının %95'ini SEO'dan önce doğru site yapmak olduğunu bildiğimiz için kabul etmiyoruz. Birileri kazanç elde edecek diye milyonlarca dakika çalmıyoruz. SEO'yu ilk anında proje aşamasından başlıyor ve sektörünün en iyi sitesini inşa ediyor, ilk önce insanlığa katkı sağlıyoruz.

SEO'da 4 Çalışma Alanı

Türkiye SEO :Dijital Çözümler
Teknik SEO :Tüm Tarayıcılarla Uyum
Sayfa İçi SEO :İçerik Pazarlama
Sayfa Dışı SEO :Mecra Tanıtımları

Türkiye SEO

Türkçe İnternet'in ilk SEO uzmanlarının kuruculuğunu yaptığı ajansımız, "Bütüncül SEO" yaklaşımını keşfetmiş ve kullanmaktadır. Bütüncül yaklaşıma göre sektörün en iyi sitesi, Sosyal medya'da aktif kullanım, Google Ads reklamlarında olmak ve başarılı SEO sürecinin yönetimidir.

Teknik SEO

İlgili çalışma yapılacak kuruma ait web sitesinin tüm tarayıcılarla uyum içinde olması ve sayfa hızının yeterli standartlarda olması prensibine dayanmaktadır.

Sayfa içi SEO

Content marketing, siteiçi dağılım, sıcak ve soğuk noktalar, kullanıcı deneyimi vb tüm çalışmaların kusursuz olma sürecini barındırır.

Sayfa dışı SEO

Sektörde en iyi siteyi yaptığımıza emin olduğumuz zaman ajansımız ile özel anlaşması bulunan Alexa ilk 100 'de yer alan portallarda bu yeni özelliklerimizi kullanıcılarla buluşturuyoruz.

SEO ÇALIŞMALARIMIZ GÜÇLÜ SEO METODOLOJİSİ TEMELLERİNE DAYANMAKTADIR.

Başarılı kadromuzla SEO çalışmalarımızı 2003 yılından bu yana yönetmekteyiz.

SEO Örnekleri

Turizm Acentası SEO Örnek Çalışması (Tatil Panosu)

İlgili örnek olarak paylaşacağım acenta sitesi üzerinde çalışma yılımız 2011 yılı civarıydı. Bu örnek SEO çalışmamızda sitenin öncelikle tüm tarayıcılarla uyumlu olup olmadığını kontrol ettik. Sitenin kullanımı ile ilgili 100 kişiye anket düzenledik. Otel rezervasyonu işlevselliğimizi en ideal noktaya getirdikten sonra otel içeriklerimizi özelleştirdik ve sektörün bilgi ihtiyacına yönelik içerikleri kaleme aldık. Son olarak sitres testi ile yüksek ziyaretçide ne yapacağı ile ilgili ön inceleme yapıp, dış İnternet ve TV reklamları üzerinde acentamızı / sitemizin tanıtımlarını gerçekleştirdik.

Hastane SEO Örnek Çalışması (Medicine Hospital)

Bir hastane grubu işini aldığımızda yıl 2017 civarıydı. Oldukça büyük bir grup olan hastane arama motorlarından yeterince kitleye ulaşamıyordu. Hemen site kullanımında iyileştirmeler, daha büyük font ve daha akıcı ifadelerle siteyi düzenledik. Kendi bölge aramalarına öncelik vererek "Bölge Adı Bölüm Adı" iklisinde yer alan kelime öneklerinde sıralama almaya çalıştık. Aynı zamanda kendi sektörünün ana aramaları olan "Şehir Adı Hastane" veya direk "Bölüm Adı" aramalarında oynadık ve kısa sürede büyük başarı elde ettik. İlgili hastane müşterimizde Google Ads Görsel Reklamı mecbur tuttuk. 6 ay sonra bir önceki 6 aya göre hasta sayısında %40 yükseliş elde ettik.

SEO Nedir

Gerçekten SEO Danışmanın aylık raporlarında talep ettiği verileri gerçekleştirmeyecekseniz, bir SEO Danışmanı ile çalışmayın.

1- SEO uzun soluklu bir çalışmadır.
2- SEO bazen en baştan yorumlanmaya ihtiyaç duyar.
3- Web sitenizi en baştan yenileyebilirsiniz.
4- İşinizle ilgili güncellemeleri ve faydalı bilgileri çoğunlukla paylaşmaya hazır olmalısınız.
5- Bir SEO danışmanı verimi ortalama 4. aydan sonra belli olmaktadır.

SEO İLE SEM TEKNOLOJİLERİ

Google Ads, içerisinde sunmuş olduğu bir çok teknoloji sayesinde SEO'da önemli kazanımlar sağlar, zaman kazandırır.

Türk SEM'e gelen SEO başvurularının iyi ihtimalle %5'i ile çalışıyoruz. Bunun temel nedeni "Çalışma Kriterlerimizin" yüksek seviyelerde kalmasını sağlamaktır. Proje süreçlerinde Google Ads ve Google SEO'nun bir birini tamamlayıcı etkenleri mevuttur. Orjinal projelerde genel olarak SEO çalışmalarından önce iş ortaklarımıza Google Ads tavsiye ediyoruz.

Örneğin; Yoğunlaştırılmış Helyum Ayakkabısı icat ettiniz ve bunu pazarlamak istiyorsunuz. Ayakkabı yazınca gelip, bu ayakkabıları satmak istemenizi anlıyoruz. Fakat; bu çok uzak bir hedef, projede daha yakın hedefler var. İçerisinde Helyum Gazı yerleştirdiğiniz ayakkabıları doğru projede web sitesinde satışa hazır hale getirdiğinizde Google Ads üzerinde dilerseniz 1.000 dilerseniz 10.000 kişilik ayakkabı araştıran kitleye ayakkabınızı sunmalıyız. Bu şekilde Google Ads ilk ziyaretçi kitlemizin ne kadarlık kısmının müşteriye evrimleştiğini görmüş oluruz.

Bilgi : Google Ads Ajansı sayfamız üzerinden Google reklamlarında neler yapabiliriz bizimle görüşebilirsiniz.

Bilgi : Google Ads ekibinin Youtube'de hazırladığı bilgilendirme videosunu izleyebilirsiniz.

RE-MARKETİNG (YENİDEN PAZARLAMA) SANATI

Google Ads teknolojileri arasında en sevdiğimiz pazarlama araçlarından birisidir. Re-Marketing'i bir birinden farklı eklemelerle oldukça işlevsel bir hale getirebiliriz. Ziyaretçiyi > Müşteriye evrimleştirme noktasında kullanabileceğimiz gibi, marka algımızın güçlenmesi ve SEO'da önemli parametrelerden "Yeniden Ziyaret" noktasında bizi güçlendirecektir.

TÜM WEB TASARIM MÜŞTERİLERİMİZE TEMEL SEO PAKETİ ve 1.000 TL GOOGLE ADS BAKİYESİ HEDİYE.

2 yazılım mühendisi ile en kapsamlı yazılım ve web tasarım çalışmalarınızı başarıyla hayata geçiriyoruz.

GÖKSEL KARAMUĞLA

Medicine Hospital
Hastanemiz misafirleri için en uygun web sitesini yapabilmek için hizmet aldığımız Türk SEM, tüm hedeflerine ulaşmıştır.
Ulusal gazetemiz web sitesi proje yönetim çalışmalarını Türk SEM ile anlaştık ve ilk yıl için verdikleri hedeflere kusursuz şekilde ulaştılar.

OKAN SARIKAYA

Yeni Birlik Gazetesi

KAHRAMAN KARA

Angel Beach Hotel
Otelimiz satış yükümlülüğünü tek başına alan Türk SEM, her yıl olduğu gibi bu yılda başarılı bir çalışma yapmıştır.

Arama motoru optimizasyon çalışmalarının çok küçük bir kısmı arama motorlarının istekleriyle alakalıdır en büyük kısım tamamen insanlarla alakalıdır

Türk SEM SEO Manager Tahir Dinç

BACKLİNK VE DIŞ İNTERNET YAKLAŞIMIMIZ

Dış İnternet tanıtımlarınız ve Backlink kavramıyla ile ilgili yaklaşımlarımıza bu kısımda değindik.

ODP yaygın ismiyle Google Directory editörü olarak 2004 yılından günümüze kadar DMOZ'da siteleri inceledik. Günümüze kadar 20.000 üstü web sitesini incelemiş ve aralarında günümüzde çok değerli portallar olarak yayılan sitelere onay verdik. Editörlük sürecimizde şunu anladık ki iyi olan bir web projelendirmesi kazanmaya mahkumdur. Projeyi en baştan doğru yorumlayıp, orjinal bir soluk getirilmesi gerekmektedir.

Dış İnternet tanıtımları ve DoFollow olarak sitelerin sizi desteklemesi bu başarılı çalışmaların doğal sonucu haline gelmiştir. Anlaşmalı partnerlerimizde bu projenizle ilgili olarak değer katacak haber, duyuru ve tavsiye içerikler almaktayız. Kendi ağımızda 10.000.000 aylık tekil ziyaretçi, anlaşmalı partnerlerimizle aylık 300.000.000 tekil ziyaretçiye ulaşabilmekteyiz.

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

SEM, Search Engine Marketing'in kısaltılması olarak kullanılan arama motorları üzerinden gelen ziyaretçi / müşteri için ödeme yapılan reklam kanalına denmektedir. Türk SEM'de yer alan SEM ifadesi de bu temelde yer almaktadır. SEO, arama motorlarında doğal sıralamalarda yer almak için yapılan bütün çalışmalara verilen genel isimdir. SEM'de arama motorlarından ziyaretçi çekmek için ödeme yaparken, SEO'da her hangi bir ödeme yapılmaz.

 • SEO, doğal sonuçlarda sıralamayı içerir ve bir ödeme gerekmez.
 • SEM, reklam kısmında sıralama içerir ve tıklama başı ödeme yapılmasını ister.

Turk Search Enginer Marketing

SEO Danışmanı Tahir Dinç Hakkında

1999 yılında Web üzerinde çalışmalara başlayan Dinç, 2001 yılı ise sitelerinin daha fazla görünür olması için ilk SEO (o dönem tabi yaptığımız çalışmaların bir ismi yoktu) çalışmalarını yaptığı yıl olmuştur. Yaygın olarak Google Directory olarak bilinen Dmoz (Open Directory Project) Açık Dizin Projesinde 2004 yılında editör olmuştur.

Türk SEM ağında yer alan yaklaşık 50 portala aylık 7 milyon civarı ziyaretçi gelmektedir ve Dinç'e ait 4 ayrı firma bulunmaktadır. Dinç, "Tüm çalışmalarımın temelinde ülkemize ve insanlığa değer üretmek vardır." der.

SEO Yöneticisi Tahir Dinç

Dinç şu şekilde aktarıyor : Türk SEM SEO Hizmeti sonrasında web sitenizi orjinal ve yenilikçi bir boyuta taşıyoruz. Web tasarım / programlama ekibi ile direk irtibatı kurup, doğru yönlendirilmesi, On-Page SEO ayarlarının doğru yapılandırılması, içeriklerin Türkçe dil kurallarına uygun olması ve daha önemlisi sektörün en yenilikçi sitesini kuruyoruz. Biz işimizi aşkla yapıyoruz ve çok çalışıyoruz. Bu yüzden sadece kurumsal firmalarla en üst seviye çalışmalara imza atıyoruz.

AJANSIMIZ GOOGLE ADS PARTNER ÜYESİDİR. AJANSIMIZ ÜZERİNDEN REKLAMLARINIZI VEREBİLİRSİNİZ.

15 Yıldır Google Ads Reklamlarınızı Başarıyla Yönetiyoruz.

Profesyoneller İçin

SEO UZMANLIĞINA HIZLI BAŞLANĞIÇ İÇERİĞİ

Bu Bölümden Sonrası SEO Öğrenmek İsteyenler İçin Nasıl SEO Yapılacağını Öğretmektedir.

GÜÇLÜ SEO METODOLOJİSİ NASIL YAPILIR?

Bu içeriği Podcast olarak dinleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Podcast olarak dinlemek için şu kaynakları kullanabilirsiniz.

Google Podcast
Spotify Podcast
Amazon Podcast

SEO alanında geliştirmek isteyenler için özel bölüm. Hızlı başlanğıç eğitimi 10 dakika okuma süresiyle SEO'nun temel dinamiklerini ve nereden başlamanız gerektiğine önemle değinmektedir, sonuna kadar mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında bir numaralı sonuç olarak sıralamak için optimize etmeye odaklanan bir pazarlama tekniği olduğuna daha önce değinmiştik. Bir dizi taktik ve araçla, web sitenizi arama motorlarının anlayacağı ve kullanıcılarına göstereceği şekilde düzenleyebilirsiniz.

SEO'yu hem bir sanat hem de bilim olarak düşünün. Kullanıcıların değer verdiği yüksek kaliteli, ilgi çekici içerik yaratmak yaratıcılığını ve becerisini gösterirken aynı zamanda analitik düşünme ve olası müşterilerinize ilişkin varsayımda bulunma becerisi ister. SEO'nun yalnızca organik sıralamaya odaklandığını hatırlamak önemlidir. SEO ile daha üst sıralarda yer almak için ödeme yapamazsınız. SEO'da daha üst sıralarda yer almanın tek yolu, arama motorunun gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmaktır.

SEO'nun Faydaları

Güçlü bir SEO stratejisi, işletmenizin çevrimiçi varlığına ve genel olarak pazarlama stratejinize bir dizi farklı faydalar sağlayabilir. Bu faydalar aşağıdakileri içerebilir:

 • Web sitenize yönelik artan görünürlük ve trafik: Web sitenizin sayfaları Google'da ne kadar üst sıralarda yer alırsa o kadar fazla trafik alırsınız.
 • Geliştirilmiş web sitesi kalitesi: Tam adından da anlaşılacağı gibi web sitenizi Google'ın yüksek standartlarını karşılaması için optimize etmeniz gereken birkaç yol vardır. Bunu yaparak, süreçte web sitenizi geliştireceksiniz. İyi bir web sitesi kurumunuz için iyi bir prestij oluşturacaktır.
 • Tüketici güveni oluşturur: arama motoru kullanıcıları doğal olarak üst sıralarda yer alan web sitelerine güvenirler, çünkü Google'ın ilk sayfada yer alan siteleri "incelediği" duygusu vardır.
 • Markanız alanınızda bir otorite olarak kabul görebilir: SEO, blog içeriği oluşturma gibi birçok içerik oluşturmayı içerir. Doğal olarak, bir konu hakkında ne kadar çok yazarsanız, o kadar çok insan size değerli bir bilgi kaynağı olarak görecektir. (ancak yalnızca içerik yüksek kaliteliyse bu gerçekleşecektir.)
 • Uzun vadeli teknik: SEO biraz daha yavaş, uzun vadeli bir pazarlama stratejisi olabilir, ancak bir kez başladığında ulaştığınız noktaya siz bile şaşırabilirsiniz. SEO çalışmaları fazla mesai üzerine inşa edilen ve daha etkili hale gelen uzun vadeli bir strateji olduğunu da unutmayın.

Arama Motorlarını Anlamak

SEO'nun ne olduğuna ve nasıl çalıştığına derinlemesine dalmadan önce, arama motorlarının nasıl çalıştığını ve sıralamayı nasıl belirlediklerini anlamamız bize  fayda sağlayacaktır. İşte size SEO ile ilgili bazı önemli istatistikler :

 • “Dünya çapında İngilizce olarak, masaüstünde yapılan aramaların %88'i Google'da yapılıyor. Mobil cihazlarda bu rakam % 96'dır . Bing ve Yahoo birlikte, mobil aramaların %1,5'ini ve masaüstü aramaların %8'ini oluşturuyor.” Google'nin tam anlamıyla lider arama motoru olduğu kesin.

Bu, diğer arama motorlarında sıralamanın önemli olabileceği anlamına çok aratılan kelimeler için geçerli olabilir fakat; odak noktamız Google olacaktır.

Peki, Google neyi nasıl sıralayacağına nasıl karar veriyor? Google yeni içerik tespit ettiğinde tarama, dizine ekleme ve sıralama gibi 3 önemli adımı takip eder. Bu adımların ne anlama geldiğini gözden geçirelim.

Tarama

Google'ın "örümceğinin" içeriğinizin neler sunduğunu değerlendirmek için sayfanızı analiz etmesi anlamına gelir. Örümcekler özellikle yeni içeriğe çekilir bu nedenle web sitenizi ve blogunuzu sürekli olarak güncellemeniz önemlidir. Güncel içerik değerli, kendini güncelleyen site ise daha değerlidir.

Bağlantılar tarama için çok önemlidir, çünkü örümcek web sayfanıza bu şekilde keşfedecektir. Dahili bağlantı yapınızı kullanarak web sitenizde gezinir. Blog içeriğinizde her zaman diğer makalelere bağlantı vermek istemenizin ve önemli sayfalarınızın bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Site haritanızı taranması için Google'ye Google Webmaster Console kısmından gönderebilirsiniz.

dosya icon

İndeksleme

Google web sitenizi taradıktan sonra dizine ekler. İndeksleme, Google'ın bir web sayfasını anlama ve organize etme yöntemidir. İçerik, resimler, videolar, anahtar kelimeler vb. hakkında bilgi depolar. Tüm bu bilgileri web sayfanızı arama sonuçlarında nasıl sıralayacağını belirlemek için kullanır.

Sıralama

Google, web sitenizi taradıktan (analiz ettikten) ve dizine ekledikten (bilgi depoladıktan) sonra, birisi arama yaptığında web sitenizi sıralamak için bu bilgileri kullanacaktır.

Ayrıca konum, dil, cihaz, yükleme süreleri, site güvenilirliği, içerik, anahtar kelimeler vb. gibi diğer sıralama faktörlerini de olabildiğince dikkate alır. Google'ın sonuçlarını nasıl sıralamaya karar verdiğini kimse tam olarak bilemez ancak dikkate alınan 100'den fazla farklı faktör olduğu biliniyor.

Tahmin edilen kriterler arasında en önemlisi Google'ın kullanıcının arama amacına göre sıralama yapmak istediğidir. Bu anahtar kelime sayfası ile kullanıcının aramasının amacının eşleştirmenin hayati önemde olduğunu biliyoruz. İlgili kişi "SEO Nedir?" diye aratıyorsa ona SEO'yu şimdi olduğu gibi açıkça / saklamadan anlatmalıyız. Teşekkürler Türk SEM :)

google arama sonuçları

Bir SEO Stratejisinin 3 Temel Noktası

SEO stratejinizi yönlendirmenin birçok farklı yolu vardır. Türk SEM'de güçlü bir SEO stratejisi oluşturan 3 temel öğe belirledik: anahtar kelimeler, içerik ve web sitesi optimizasyonu.

Bu üç temel öğeye ve bunları SEO stratejinize nasıl dahil edebileceğinize daha yakından bakalım.

arama iconAnahtar Kelimeler

İşletmeniz ve müşterilerinizle alakalı olabilecek olası arama motoru sorgularının tamamıdır. Bunlar, kullanıcıları çekmek için hangi içeriğin oluşturulacağına karar vermenin en kolay yollarından biri olduğu için SEO'nun temel direğidir. SEO'ya ilk başladığınız zaman firmanıza müşteri olabilecek tüm kelime ve kelime öbeklerinin listesini yapmanız gerekir. Türk SEM olarak şahsen bizim ilk işimiz bu kelimeleri belirmektirGoogle Ads üzerinde yer alan Keyword Planner işinize yarayabilir.

Anahtar kelimeleri ve ana temaları anlayarak kullanıcıların içeriğinizi ve web sitenizi bulmasına yardımcı olmak için kullanılacak en iyi kelimeleri veya cümleleri bilmiş olacaksınız.

Müşteriyi / Ziyaretçiyi Anlamak

Siteniz üzerinden müşteriniz olan ziyaretçiyi anlamalısınız.. Uygun anahtar kelime araştırması yapmak için öncelikle olası müşterinizi tanımlamak sizin 2. adımınız olabilir.

Müşteri potansiyelli ziyaretçinizin ihtiyaçları, ilgi alanları, sıkıntılı noktaları, endişeleri ve bir konuyla ilgili soruları ile ilgili kelime ve cümleleri bir ekip ile beyin fırtınası yapmanız sağlıklı olabilir. Hatta tüm anahtar kelimelerinizde ilgili ziyaretçinizi üzgün / mutlu vb olarak işaretlemeniz onlar için en doğru içeriği ve siteyi sunmanızı kolaylaştıracaktır.

Anahtar Kelime Araştırması

SEMRush ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanarak farklı anahtar kelimeleri analiz edebilir ve bunların markanız ve potansiyel müşterileriniz için uygun olup olmadığını belirlemelisiniz.

Hangi kelime veya kelime öbeklerinin işe yarayacağını belirlemek için anahtar kelimeleri analiz ederken aşağıdaki faktörlere dikkat edin.

 • Anahtar kelime arama hacmi: İnsanların gerçekten aklınızdaki kelimeleri aramasını yapıyor mu?. Anahtar kelimelerin arama hacmi çok düşükse yeni anahtar kelimeler veya ilgi çekici konular düşünmeniz gerekebilir.
 • Zorluk derecesi: Arama hacmi yeterince yüksek olan ancak henüz diğer markalar veya siteler tarafından yaygın olarak kullanılmayan anahtar kelimeler çeşitli araçlarla arayıp bulmanız gerekecektir. Zorluk seviyesi veya rekabeti düşük, ancak aranma hacmi yüksek kelimeleri bulun. Bu kelimeler sitenizin temel ziyaretçi kaynağı olabilir.
 • Alaka düzeyi: Terimin genel olarak sektörle, belirli markanızla ve en önemlisi potansiyel müşterilerinizle ne kadar alakalı olduğu oldukça önemlidir.

Bu yukarıda bahsettiklerimizle birlikte anahtar kelimeler dediğimizde aratmaların tam anlamıyla sadece bir veya iki kelimeyi kastetmediğimize dikkat etmek önemlidir. Aslında firmanızla ilgili uzun anahtar kelime gruplarını kullanmak içeriğinizin Google'da daha iyi konumlandırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda soru kalıplarını yanıtlamak için daha fazla fırsat sağlar.

makale iconİçerik

İnsanları web sitenize neyin çekeceğini belirledikten sonra o içeriği gerçekten kaliteli şekilde oluşturmalısınız, bu içerik bir araştırma ürünü olmalıdır. Bu bizi SEO çalışmalarının ikinci bölümüne götürür: İçerik

Joe Pulizzi'nin tanımladığı gibi, içerik pazarlaması "İyi tanımlanmış bir hedef kitlenin dikkatini çekmek ve korumak için, onları gelecekteki müşteriler olmaya yönlendirme sürecidir. Bu süreç amacıyla ilgili ve değerli içerik oluşturmak ve dağıtmak için içerik üretmek gerçek bir pazarlama tekniğidir."

Bir SEO uzmanı insanları web sitenize çekmek için içerik pazarlaması kullanılır. İçeriği yeni potansiyel müşterileri çekmek için önemli bir pazarlama kanadı olarak görün.

İyi İçerik Nasıl Oluşturulur

Bu kısım oldukça önemlidir. Küme stratejisini öğrenmenizi bu yazıyı okuduktan sonra tavsiye ederim.

İçeriğiniz ilgi çekici, değerli ve dikkat çekici değilse SEO çalışmalarınız hiçbir şey yaramaz (diyebilirim). Aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz miktarda içerik formatı var. Genel olarak hedef kitleniz için alakalı ve değerli ancak üretimi sürdürülebilir olan içeriğe bağlı kalın.

Farklı kullanıcılar için içinde bulundukları dönüşüm hunisinin aşamasına bağlı olarak farklı içerikler vardır. En iyi içerik içinde bulundukları dönüşüm hunisinin zamandan bağımsız olarak bir kullanıcı için geçerli olan içeriktir. Başarılı bir içerik şunları içerebilir:

 • Bloglar
 • İndirilebilir PDF'ler
 • e-kitaplar
 • Bilgi grafikleri
 • Videolar
 • Bültenler
 • Web Seminerleri
 • Podcast'ler

İyi içeriğin genellikle 6 ana özelliği vardır:

 1. Okuması kolay: Farklı bölümler için kısa cümleler ve kısa paragraflar; açıkça söylemek gerekirse düzenlenmiş fikirler ve başlıklar kullanın.
 2. Özgün: İçeriği asla kopyalamayın! Google, yinelenen içeriği cezalandırır ve asıl yaratıcının kim olduğunu emin olun bilir.
 3. Alakalı: İçeriğiniz her zaman sitenizi ziyaret eden kişinin ihtiyaçlarına, sorularına, endişelerine, sorunlu noktalarına vb. odaklanmalıdır.
 4. SEO için optimize edin: Anahtar kelimenizin meydana getirdiği temayı birden çok kez ekleyin. Ancak, aşırıya kaçmayın veya kaç kez kullanıldığına takıntılı hale gelmeyin. Doğal olarak anahtar kelimenizi içeriğin içine yerleştirin. Anahtar kelime içeriğiniz faydasız ise sizi hiçbir yere götürmez.
 5. Metin dışı öğeler içerir: İçeriğin değerini artırabilecekleri resimleri, infografikleri ve videoları dahil ederek içeriğinizi zenginleştirin.
 6. Değerlidir: Her zaman kullanıcı için içerik oluşturmayı unutmayın. İçeriğiniz ne kadar değerliyse, o kadar çok insan ona tıklar ve o kadar iyi sonuç verir. Değerli olmayan içerik eninde sonunda başarılı olmayacaktır.

İçerik ve SEO Arasındaki Muhteşem Uyum

içerik iconİçeriğiniz ile içeriğinizi nasıl optimize ettiğiniz arasında tatlı bir nokta bulmak önemlidir. İçerik yalnızca markanızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin reklamını yapmakla kalmamalı, her zaman kullanıcıya değer sağlamalıdır. Ancak, hedef kitlenizin bulabilmesi için ilgili anahtar kelimeleri ve temaları kullanması gerekir.

İyi araştırılmamış ve optimize edilmemişse içerik tek başına kullanıcıları web sitenize çekme konusunda yetersiz kalacaktır. Hem paylaşılma potansiyeline sahip hem de Google'ın kolayca anlayabileceği ilginç bir şeyi nasıl oluşturabileceğinizi düşünmelisiniz.

Ayrıca içeriğinizle biraz eğlenceyi de unutmayın. Her zaman pratik olmak zorunda değiliz. Yaptığınız araştırmaya uyarlandığı sürece eğlenceli veya duygusal olabilir.

Türkiye SEO

İçeriğin Teknik Yönü

Yalnızca içerik üretmenin ötesinde, mevcut içeriğinizi korumak, zamana uyarlamak ve optimize etmek de çok önemlidir. İçeriğinizi yönetirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Dahili bağlantı: Örneğin, bir kavram hakkında konuşuyorsanız ve ilgili bir makaleniz varsa, site içeriğinizdeki diğer makalelere ve yapıtaşı sayfalarınıza bağlantı verin. Unutmayın Google'ın örümceği web sayfanızı bu şekilde bulur ve tarar.
 • Yapıtaşı sayfalar ve konu kümeleri: Yapıtaşı sayfası, konu kümesinin üzerine inşa edildiği şeydir. Yapıtaşı sayfaları bir konuyu geniş bir şekilde kapsarken, içerik kümesi o konuyla ilgili belirli bir noktayı daha derinlemesine ele alır.
 • Site Dışı SEO: Yukarıda belirtildiği gibi site dışı SEO; web sitenizin dışında konumlanmanıza katkıda bulunan unsurlara denir. Site dışı SEO aşağıdakiler gibi birçok içerik oluşturmayı gerektirir:
  • Bağlantı kurma
  • Endüstri forumları ve blogları
  • Sosyal medya
  • video pazarlama
  • Konuk bloglama
 • Geri bağlantılar: Gelen bağlantılar veya bağlantı oluşturma olarak da adlandırılan backlinkler, harici web sitelerinden sizin sitenize bağlantı veren köprülerdir. Google'ın güvenilir ve yetkili olduğunuzu bilmesini sağlarlar.
 • Konuk bloglama: Diğer alakalı, yetkili web siteleri için makaleler yazmak, yalnızca bir yazarın veya markanın itibarını artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer güvenilir, yetkili kaynaklardan gelen bağlantılar almanıza da olanak tanır. Bu çalışma bir SEO uzmanının bir geri bağlantı oluşturması için en iyi fırsatlardanda biridir.

Kullanıcı Deneyimi

2001 yılından günümüze kadar SEO danışmanlığı sürecimizde şunu anladık Kullanıcı Deneyimi SEO'da ilk bakmanız gereken kısımdır. Başarılı bir kullanıcı deneyimi sunan web siteleri arama motorlarına ait sonuç sayfalarında daha üst sıralarda olacaktır.

Kullanıcı deneyimi (UX) başarılı olmalı daha başarılı olması gereken süreç ise Müşteri Deneyimi (CX) sürecidir. Her iki sürecinde sorunsuz bir deneyim sunduğuna emin olmalısınız.

Web Sitesi Optimizasyonu

Araştırmanızı yaptınız ve içeriğinizi oluşturdunuz. Şimdi ne olacak? Bir SEO stratejisinin son ayağı, bir Web Sitesi Optimizasyonudur.

websitesi optimizasyonWeb sitesi optimizasyonu, web sayfalarını Google için en iyi şekle getirmeye hizmet eden teknik SEO ve siteiçi içi SEO uygulamalarını ifade eden geniş bir terimdir. Buna içeriğin düzgün bir şekilde yapılandırılması, başlıkların, alternatif metnin kullanılması, mobil cihazlar için optimize edilmesi ve yükleme sürelerine dikkat edilmesi gibi çalışma alanlarını barındırır.

Birçok web sitesi optimizasyonunun siteiçi SEO ile ilgisi vardır. Sayfa içi seo'nun büyük bir işlevi içerik olsa da, aşağıdakiler gibi teknik yönler de mevcuttur:

 • Anahtar kelime stratejisi
 • URL optimizasyonu
 • Başlıklar ve meta açıklamalar
 • Sayfa başlıklarının yapısı
 • Görüntü optimizasyonu
 • Mobil uyumlu optimizasyon
 • Site haritası
 • yükleme süreleri
 • Yüksek kaliteli içerik
 • İçerik optimizasyonu

Şimdi bu kavramlardan bazılarını şimdi inceleyelim.

Optimize edilmiş URL'ler

URL'lerin arama motorları tarafından okunması ve dizine eklenmesi kolay olmalıdır. İyi URL'ler oluşturmak için dört basit kural vardır.

 • Kısa ve basit tutun
 • Yalnızca küçük harf, rakam ve kısa çizgi kullanın.
 • URL, sayfanın içeriğindeki ana anahtar kelimeyi içermelidir.
 • Yılları dahil etmeyin (bu bir tercihidir)

İçerik Başlıkları ve Meta Açıklamaları

Bir blog makalesi gibi yazılı içeriği yayınlarken başlığı (H1, H2, H3 vb.), URL'yi ve meta açıklamayı nasıl düzenlediğinizin farkında olun. Google, bir sayfanın konumlandırılmasına karar verirken bu unsurları dikkate alır.

Başlıklar

Yazılı içeriğinizi uygun başlıkları kullanarak düzenlediğinizden emin olun . Bir H1 başlığı, başlığınız olarak yalnızca bir kez kullanılmalıdır. H2'ler anahtar kelimenizi içermeli ve yalnızca ana temaları düzenlemek için kullanılmalıdır, H3'ler ve H4'ler ise daha küçük kavramları tanıtmak içindir. Bu önemli bir bilgidir ve bu paragraftaki başlık bilgisini asla unutmayın.

Bölümle alakalı olduğunda her başlıkta çeşitli anahtar kelime temaları kullanmak önemlidir. Bu, zengin snippet'ler söz konusu olduğunda özellikle önem teşkil eder ve içeriğinizi anında zirveye taşımanın harika bir yoludur.

Görüntüleri Optimize Etme

Arama motoru örümcekleri, görüntüleri bir insanın yaptığı gibi "okuyamaz". Bu nedenle, örümceğin bunları yorumlamasına yardım etmeniz gerekir. Alternatif metinde, içeriğin anahtar kelimesini kullanarak görseli tanımlayın. Aynı anahtar kelimeyi başlıktan ve meta açıklamadan kullanabilirsiniz. Buna mümkün olduğunca önem verin.

Ayrıca, dosya boyutu arttıkça görüntüleri daha küçük boyutta tutmaya çalışın. Yalnızca jpg, png veya gif biçimlerini dahil etmeye özen gösterin. Jpg, yükleme sürelerine yardımcı olacak en küçük olma eğilimindedir.

Duyarlı tasarım

Web sitenizin trafiğinin çoğu mobil aramalardan muhtemelen geleceği için, web sitenizin mobil kullanım için optimize edildiğinden emin olun. Aslında Google, mobil uyumlu olmayan ve dizine eklenmiş web sitelerini mobil öncelikli olarak sıralamaz. Aramalarda mobil uyumsuz siteleri çokta getirmek istemediğini söyleyebiliriz.

Web sitenizin tüm ekran boyutları, tarayıcılarla uyumlu ve hızlı yükleme süreleri için iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğundan emin olun.

Yükleme Süreleri

Yüklenmesi çok uzun süren bir site / sayfa yüksek hemen çıkma oranlarına neden olur ve ziyaretçilerin sitenize bağlanmadan çıkmasına neden olur. Google bunu dikkate alacağından, bir sayfanın SEO konumlandırmasını da kötüleştirebilir. Sitenizi denetleyin ve yavaş yüklenen sayfaları optimize edin.

Site Haritası

Bu tüm sayfaların indekslemesi için önemlidir. Google aracılığıyla manuel olarak yapılabilir, ancak çoğu blog platformu (Wordpress veya Hubspot gibi) bunu otomatik olarak oluşturur. Google Search Console'a site haritası URL'nizin ne olduğunu söylemeyi ve güncel tutmak için bakımını yapmayı unutmayın. Bunun için WordPress kullanıcıları eklenti olarak bir çok eklentiyi indirebilir.

Sonuç

Kesinlikle SEO dünyasında önemli olan daha birçok taktik ve teknik vardır. Bu hızlı başlangıç ​​kılavuzu, doğru başlangıcla başlamanıza yardımcı olmak için SEO'ya giriş niteliğinde olduğunu unutmayın. Kendi tarzınızı kurmak için bu yazdığımız bilgileri özümsemeniz gerektiğini unutmayın.

---

Sorularla SEO Yaklaşımımız

Soru : Türk SEM SEO Stratejisi hangi yeni nesil pazarlama yöntemine dayanmaktadır?

Cevap : SEO Stratejimiz temelleri InBound Marketing temellerine dayanmaktadır.

Soru : SEO Çalışmalarımız Sadece kurumsal müşterilere mi sağlanıyor?

Cevap : Evet

Kurumsal SEO

Soru : En Yüsek Deneyimimiz Hangi Sektörde?

Cevap : 2005 yılından günümüze kadar turizm sektöründeyiz. Bu sebeple en büyük deneyimimizde yine turizm sektöründedir.

Otel Reklam ve Pazarlama

Soru : Kaç yıldır SEO Çalışması yapıyorsunuz?

Cevap : Türk SEM kurucularından Tahir Dinç 2004 yılında Open Directory Project editörü oldu. ODP editörü olarak SEO hizmeti ile yanyana anılmak istemedi. Rekabet kurallarına aykırı olacağını düşünerek SEO sektöründen uzak durdu. İlk sitesini 1999 yılında yayınlandı, kendi siteleri içinse 2001 yılından bu yana SEO çalışmaları yaptığını belirtebiliriz.

Tahir Dinç Hakkında

Soru : Türk SEM'in benimsediği SEO stratejileri nelerdir?

Cevap : Öncelikle Türk SEM Örtük SEO Stratejisini çok sever. SEO Doğru ve Yanlışlar ile SEO anlayışımıza da değindik.

Soru : Türk SEM Ödülleri nelerdir?

2016 yılı 3. çeyreğinde Google Türkiye birincisi olduk.

Google Ads 1. Ajansı

SEO Neyin Açılımı?

Cevap : SEO bir kısaltmadır ve Search Engine İngilizce'de Arama Motoru anlamı taşırken, Optimization ise optimize etmek / düzenlemek veya ayarlamak anlamlarına gelir. SEO açılımı arama motoru optimizasyonun İngilizce baş harflerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu hizmeti sağlayan uzmanlara da SEO denmektedir. Türkçemizde yaygın olarak SEO hizmeti sağlayan uzmanlara SEO uzmanı demekteyiz.

BAŞARILI ULUSLARARASI SEO ÇALIŞMALARI İÇİN TÜRK SEM'İ TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

Firmanızın yurtdışı SEO ve Google Ads çalışmalarını başarıyla yönetiyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Local SEO Nedir? Haritalarda Nasıl Önde Gelinir?

Local SEO, Google tarafından bölgesel sonuçların arama sonuçlarında daha ön sıralarda gelmesine yönelik eklentisinden sonra önemli bir hale gelmiştir. İlgili aratmayı yapan kullanıcı kendisine yakın olan işletmelere daha ön sıralarda görebilmektedir.

Peki? Bu sıralamalar için ne yapmalıyız? Firmanız Google Benim İşletmem kısmında kayıtlı olmalıdır. Burada işletmeniz hangi lokasyonlarda hizmet veriyorsa kayıt etmelisiniz. Şunu unutmayın doğru bilgi her zaman kazandırır. Bizim SEO çalışmalarındaki önceliğimiz İnsanlara faydalı olmaktır.

Bölgesel SEO veya Yerel SEO

Bölgesel SEO (Yerel SEO), Local SEO’nun Türkçe yazılış biçimidir. Yayın olarak her ikisi de kullanılmaktadır. Haritalar kısmına kayıt ettiğiniz işletmenin güncel bilgilerine devamlı öncelik vermeli ve firmanızla ilgili bildirileri paylaşmalısınız. İlgili Benim İşletmem kısmını aktif kullanmaya özen gösterin.

Aratılan kelime çeşitli kaynaklar baz alınarak Google tarafından kullanıcı niyeti ölçümlemesiyle harita sonuçlarına yer vermektedir. Google ilgili kelimenin aratılmasında kullanıcının yerel firma arattığını düşünüyorsa harita verilerinden yararlanır. Burada sıralama değerlendirmesi içerisine Local SEO Çalışması devreye girmektedir. Firmanızın geleceği için Local olarak Arama Motoru Optimizasyon çalışmasına önem vermenizi tavsiye ederiz.

SEO Hangi Kelimelerin Kısaltılması?

S – Search
E – Engine
O – Optimization
(Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO Tarihi içeriğimizde  SEO kelimesinin icadı ve eş anlamlı doğuşunu anlatmıştık. Kelimenin ilk doğuşundan günümüze sunan tarihçesini sitemiz üzerinden okuyabilirsiniz.

SEO Kelimesinin yaygın kullanılan 2. anlamı ise SEO yapan kişiye de SEO denmesi olmuştur. Yani bir meslek dalının genel ismi olarak kullanılmıştır. Türkçe ‘de yaygın olarak “SEO Uzmanı” ifadesi yer almaktadır.

Dipnot : SEO Kelimesi İrlandaca dilinde “Bu” anlamı taşımaktadır.

SEO ve Outbound Pazarlama Entegrasyonu

Web siteleri için gerçekleştirmekte olduğumuz proje yönetimi çalışmaları neredeyse tüm girdilerden etkilenmektedir. Olumlu / olumsuz tüm girdilerin SEO çalışmalarına bir etkisi mevcuttur. Geleneksel reklam modellerini uygulayan müşterilerimizde SEO sürecinde bazı çalışmalarımızı kolaylaştıracak etkiler gerçekleştirmekteyiz.

Tavsiye Niteliği Taşımaktadır : Geleneksel reklam modelleri bunlar TV, Gazete ve Dış mekan reklamları üzerinde yapacağımız bildiriler tavsiye niteliği taşımaktadır.

SEO Uzmanlığı İş Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ajansımız firmalarla 2 farklı şekilde çalışmaktadır. Türk SEM uzman ekibi bazı durumlarda anlaşmalı firma içerisinde bulunur, Türk SEM personeli olarak anlaşmalı firma kadrosunda yer alır.

Burada “sektör + seo uzmanlık bilgisi” olan SEO uzmanları yani Niş alanda ilerlemiş SEO uzmanlarına dönem dönem ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda bizimle çalışmak arzusundaysanız İnsan Kaynakları sayfamıza göz atabilir ve kadromuz içerisinde yer almak için başvuru yapabilirsiniz.

Türk SEM Genel Merkezi Neresidir?

Türk SEM, İstanbul / Çekmeköy‘de hizmet vermektedir. Ekibimiz Türkiye’nin her yerine yolculuk yapabilmektedir. Ana hizmet alanımızın turizm olmasından dolayı seyahat bizim için daimi bir süreçtir.

İstanbul haricinde Türkiye’nin bir çok farklı noktasında anlaşmalı web tasarım ofisleri bulunmaktadır. İlgili ofisler aracılığıyla Türk SEM hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Google Ads & SEO Entegre Çalışması Hakkında

ARGE ekibimiz bu konuda çok önemli tavsiyelerde bulunmaktadır. Tüm müşterilerimiz için her ay belli bir miktar ilgili SEO bütcesinden Google Ads reklamı vermekteyiz. Bu bizim ürün veya hizmetlerimizle ilgili kullanıcıya ulaşmamızı sağlamaktadır.

Yüksek seviye Google Ads reklamı vermek istiyorsanız yeni müşterilerimiz için 2500 TL kupon tanımlanmaktadır.

InBound Marketing Esasları Nelerdir?

Temel Çalışma Prensiplerimizden InBound Marketing Hakkında Kısa Bilgi

SEO süreç isteyen sistemler bütünüdür. InBound Marketing esasları bundan 3 yıl önce en geçerli esaslar olsa da Türk SEM olarak günümüze en uygun haline getirerek firmalarımız için kullanmaktayız.

Bu konuda ki görüşlerimizi InBound Marketing sayfasında kaleme aldık.

Kısaca SEO Nedir?

SEO, Search Engine Marketing kısaltıması olup, arama motorları optimizasyonu denir.  Google başta olmak üzere arama motorlarının çalışma prensiplerine dikkat ederek web sitesi tasarlama süreçleridir. Teknik bilgi gerektirmektedir ve suistimal edici durumlarda rahatsız edici sonuçlar doğurabilir.

Türk SEM olarak en minimize de risk alarak Kurumsal SEO çalışma mantığını tüm müşterilerimizde uygulamaktayız.  Asla her hangi bir riski göze almayız.

– Kurumsal SEO Mantığı Tüm Müşterilerimiz İçin Geçerlidir

– InBound Marketing Esasları Benimsediğimiz Esaslardır

– Bir çok sektörde deneyimimiz mevcuttur.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Türk SEM SEO sayfamızla ilgili deneyiminizi lütfen bizi değerlendirin kısmından oylayın.
Geri dönüşleriniz bizim için çok değerli.

Değerlendirme   9.7 / 10 -  71 Müşteri Değerlendirmesi

TOP